Всім жінкам добре відомо, що відвідувати гінеколога необхідно хоч би раз на рік для профілактики, навіть якщо нічого не болить.
Виявляється, регулярний похід до гінеколога не дурощі, а нагальна потреба. Деякі жіночі хвороби протікають непомітно: без болю, неприємних виділень і порушень менструального циклу,і виявити їх може тільки фахівець. До таких прихованих хвороб відноситься і ерозія шийки матки. Власне кажучи, ерозія – це не одне захворювання, а ціла група. На сьогоднішній день будь-яке пошкодження поверхні шийки матки гінекологи називають ерозією.
Що таке ерозія шийки матки?
Найпоширеніша ситуація – нормальні клітини, що покривають шийку матки, змінюються на якійсь ділянці. Таке іноді відбувається в результаті перенесених запальних захворювань або при гормональних порушеннях. Це, так звана, псевдоерозія шийки матки.
Справжня ж ерозія виникає, коли руйнується ділянку слизової оболонки шийки матки, а на цьому місці утворюється ранка. Причин появи ерозії може бути кілька: механічні травми (в результаті пологів, абортів і витонченого сексу), статеві інфекції (герпес і т.п.) і гормональні порушення.
На місці дефекту в шийці матки може розвинутися запалення, викликане хвороботворними мікроорганізмами, яке, в свою чергу, може перейти на інші внутрішні статеві органи жінки.
І, крім того, довгостроково існуючі ерозії, якщо їх не лікувати, можуть переродитися в пухлини.
Діагностика та лікування
Здогадатися про те, що в шийці матки причаїлася ерозія, дуже непросто. У більшості випадків вона ніяк себе не проявляє. Лише зрідка і тільки в разі справжньої ерозії, у жінки можуть з’явитися кров’янисті виділення з піхви після статевого акту, спринцювань або огляду гінеколога. Ще рідше виникають несильні болі внизу живота.
Поставити правильний діагноз може тільки лікар-гінеколог.
Побачити ерозію можна при звичайному гінекологічному огляді, ввівши дзеркало в піхву. Лікар знає, що пошкоджена ділянка шийки матки має червонуватий колір і при легкому натисканні кровоточить, а ділянка з переродженням клітинами має блідий (або оксамитовий)вигляд.
Більш точний метод дослідження – кольпоскопія – вивчення шийки матки під мікроскопом. Якщо лікар навіть після нього сумнівається в діагнозі, він обов’язково проведе розширену кольпоскопію – точно таке ж дослідження, але із застосуванням спеціальних фарбувальних розчинів.
Цитологічне дослідження і біопсію при ерозії теж роблять в обов’язковому порядку. Для першого – зіскоблюють клітини з сумнівного ділянки шийки матки і розглядають цей мазок під великим збільшенням, для другого – відщипують шматочок підозрілої тканини і теж вивчають під мікроскопом. Біопсія – найточніший метод, що дозволяє виявити не тільки ерозію, але і рак.
Після того, як ерозія виявлена, від неї необхідно терміново позбутися. Лікування рекомендують проводити комплексно, з урахуванням причини виникнення ерозії. Спочатку необхідно ліквідувати запальний процес. Для цього використовуються спринцювання і мазі з протизапальними компонентами. При виявленні інфекції призначають антибактеріальну терапію. Потім змінені ділянки слизової шийки матки видаляють. Для цього існують кілька методів:
лазерна коагуляція – найефективніший і сучасний метод лікування захворювань шийки матки, забезпечує високу точність, збереження здорових тканин, а загоєння відбувається швидко і без рубців;
диатермокоагуляция – ерозію випалюють електричним струмом;
кріодеструкція – ерозію видаляють за допомогою рідкого азоту;
хімічна коагуляція – ділянку з ерозією обробляють спеціальними препаратами, які роз’їдають змінені клітини;
і, нарешті, хірургічне видалення – при небезпеці раку вирізують шийку матки (або її частина).