Ерозія шийки матки. Що повинна знати жінка?

Оприлюднено

Всім жінкам добре відомо, що відвідувати гінеколога необхідно хоч би раз на рік для профілактики, навіть якщо нічого не болить.

Виявляється, регулярний похід до гінеколога не дурощі, а нагальна потреба. Деякі жіночі хвороби протікають непомітно: без болю, неприємних виділень і порушень менструального циклу,і виявити їх може тільки фахівець. До таких прихованих хвороб відноситься і ерозія шийки матки. Власне кажучи, ерозія – це не одне захворювання, а ціла група. На сьогоднішній день будь-яке пошкодження поверхні шийки матки гінекологи називають ерозією.

Що таке ерозія шийки матки?
Найпоширеніша ситуація – нормальні клітини, що покривають шийку матки, змінюються на якійсь ділянці. Таке іноді відбувається в результаті перенесених запальних захворювань або при гормональних порушеннях. Це, так звана, псевдоерозія шийки матки.

Справжня ж ерозія виникає, коли руйнується ділянку слизової оболонки шийки матки, а на цьому місці утворюється ранка. Причин появи ерозії може бути кілька: механічні травми (в результаті пологів, абортів і витонченого сексу), статеві інфекції (герпес і т.п.) і гормональні порушення.

На місці дефекту в шийці матки може розвинутися запалення, викликане хвороботворними мікроорганізмами, яке, в свою чергу, може перейти на інші внутрішні статеві органи жінки.

І, крім того, довгостроково існуючі ерозії, якщо їх не лікувати, можуть переродитися в пухлини.

Діагностика та лікування
Здогадатися про те, що в шийці матки причаїлася ерозія, дуже непросто. У більшості випадків вона ніяк себе не проявляє. Лише зрідка і тільки в разі справжньої ерозії, у жінки можуть з’явитися кров’янисті виділення з піхви після статевого акту, спринцювань або огляду гінеколога. Ще рідше виникають несильні болі внизу живота.

Поставити правильний діагноз може тільки лікар-гінеколог.

Побачити ерозію можна при звичайному гінекологічному огляді, ввівши дзеркало в піхву. Лікар знає, що пошкоджена ділянка шийки матки має червонуватий колір і при легкому натисканні кровоточить, а ділянка з переродженням клітинами має блідий (або оксамитовий)вигляд.

Більш точний метод дослідження – кольпоскопія – вивчення шийки матки під мікроскопом. Якщо лікар навіть після нього сумнівається в діагнозі, він обов’язково проведе розширену кольпоскопію – точно таке ж дослідження, але із застосуванням спеціальних фарбувальних розчинів.

Цитологічне дослідження і біопсію при ерозії теж роблять в обов’язковому порядку. Для першого – зіскоблюють клітини з сумнівного ділянки шийки матки і розглядають цей мазок під великим збільшенням, для другого – відщипують шматочок підозрілої тканини і теж вивчають під мікроскопом. Біопсія – найточніший метод, що дозволяє виявити не тільки ерозію, але і рак.

Після того, як ерозія виявлена, від неї необхідно терміново позбутися. Лікування рекомендують проводити комплексно, з урахуванням причини виникнення ерозії. Спочатку необхідно ліквідувати запальний процес. Для цього використовуються спринцювання і мазі з протизапальними компонентами. При виявленні інфекції призначають антибактеріальну терапію. Потім змінені ділянки слизової шийки матки видаляють. Для цього існують кілька методів:

лазерна коагуляція – найефективніший і сучасний метод лікування захворювань шийки матки, забезпечує високу точність, збереження здорових тканин, а загоєння відбувається швидко і без рубців;
диатермокоагуляция – ерозію випалюють електричним струмом;
кріодеструкція – ерозію видаляють за допомогою рідкого азоту;
хімічна коагуляція – ділянку з ерозією обробляють спеціальними препаратами, які роз’їдають змінені клітини;
і, нарешті, хірургічне видалення – при небезпеці раку вирізують шийку матки (або її частина).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *